Jeśli planujesz zakup elektrycznego samochodu, prawdopodobnie chciałbyś móc ładować go w swoim domu. Być może słyszałeś już, że trwa to wiele godzin. Teraz czas, abyś sprawdził, jak wybrać szybką ładowarkę do elektrycznego auta, czyli wallboxa?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest Wallbox?
- Wallbox – jak wybrać?
- Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
Warto wiedzieć, że ładować w domu można nie tylko auta w pełni elektryczne, lecz również samochody z napędem hybrydowym typu plug-in. Dzięki temu krótkie, miejskie dystanse możesz pokonywać praktycznie wyłącznie w trybie prądowym, więc do zera zredukujesz emisję spalin oraz zaoszczędzisz na paliwie. To tylko dwa z wielu powodów, dla których warto kupić domową ładowarkę samochodów elektrycznych.
Co to jest wallbox?
Nazwa Wallbox często pojawia się w kontekście BEV oraz PHEV. Jest to urządzenie przeznaczone do montażu w gospodarstwach domowych, najczęściej w garażach, rzadziej na podjazdach czy w pobliżu miejsc parkingowych. W dużym uproszczeniu Wallbox to po prostu szybka ładowarka aut elektrycznych oraz hybryd plug-in. W zależności od oczekiwanej mocy urządzenia oraz możliwości instalacyjnych, wallboxa podłącza się do już istniejącej sieci elektrycznej lub dedykowanego obwodu np. z odrębnym prądomierzem. Poznaj charakterystyczne cechy domowych ładowarek AC, aby wybrać odpowiednią do swoich potrzeb.
Wallbox – jak wybrać?
Każde urządzenie tego typu charakteryzuje się kilkoma podstawowymi parametrami. Znajdziesz wśród nich:
-
moc wyrażoną w kW (kilowatach). Wpływa ona bezpośrednio na to, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego. Moc wallboxa uzależniona jest od jego budowy oraz rodzaju przyłącza.
-
rodzaj podłączenia: do instalacji jednofazowej (o napięciu 230V) lub trójfazowej (400V). Im wyższe napięcie, tym większa moc urządzenia, ale nie każdy dysponuje w domu instalacją trójfazową. Z drugiej strony dodatkowe przyłącze zawsze można wykonać, albo pomyśleć o nim już na etapie tworzenia projektu np. garażu.
-
wytrzymałość bezpiecznika: 10A, 16A lub 32A. Zależy od mocy przyłącza, która z kolei określona jest w umowie z dostawcą energii. Im większy amperaż bezpiecznika, tym z większą mocą może ładować Wallbox. Praktycznie zawsze możesz wnioskować u dostawcy o zwiększenie mocy przyłącza.
- modelu wtyczki, który z kolei zależy od gniazda w Twoim samochodzie elektrycznym lub hybrydzie. W większości przypadków będzie to wtyczka Type 2. Na rynku znajdziesz wiele adapterów, dzięki którym naładujesz auta również z innym rodzajem złącz (np. Type 1).
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
W praktyce moc ładowarki przekłada się na czas ładowania. Kiedy podłączasz auto do instalacji elektrycznej za pomocą zwyczajnego kabla z wtyczką, uruchamiasz fabryczną ładowarkę, wbudowaną w pojazd lub jej przenośny odpowiednik. W ten sposób masz do dyspozycji maksymalną moc ok. 3 kW, z którą naładowanie Nissana Leaf (akumulator 40 kWh) od zera do 100% zajmie… ponad 12 godzin.
I właśnie w tym miejscu do akcji wkracza szybka ładowarka aut elektrycznych, czyli wallbox 22kW. Korzystając z tej wersji urządzenia tego samego Nissana Leaf do pełna naładujesz w czasie krótszym, niż dwie godziny. Oczywiście tak duża moc Wallboxa wymaga trójfazowej instalacji z bezpiecznikiem 32A, ale nawet mniej wydajne domowe ładowarki aut elektrycznych dysponują mocą rzędu np. 7,2 kW. Do naładowania naszego Nissana takim urządzeniem potrzeba ok. 5.5h. Na tych przykładach od razu widać, dlaczego opłaca się kupić Wallboxa. Prosty kalkulator czasu ładowania samochodów elektrycznych pozwoli Ci sprawdzić, ile potrwa uzupełnianie energii w Twoim pojeździe.
Podsumujmy najważniejsze zagadnienia:
Zróżnicowanie na rynku w kwestii mocy ładowania jest spowodowane głównie tym jaką instalację w domu posiadamy. Głównym czynnikiem w wyborze Wallboxa powinny być dostępne w miejscu podłączenia warunki techniczne. Przed zakupem należy upewnić się na jaką moc możemy sobie pozwolić lub jeżeli dopiero chcemy założyć instalację – jakie przewody i zabezpieczenie wybrać.
Z czego wynikają różnice w cenach Wallboxów?Głównym powodem w różnicy cen Wallboxów są elementy dodatkowe takie jak rozszerzenie funkcjonalności o aplikacje mobilną, możliwość udostępniania ładowarki innym użytkownikom czy jakoś wykonania. Dobrej jakości Wallboxy zaczynają się od ok 2500 zł brutto i ich ceny potrafią rosnąć nawet do 7000 zł.
Czy do zainstalowania Wallboxa muszę zatrudnić elektrykaPrzeważnie zamontowanie ładowarki polega na przymocowaniu jej do ściany a następnie podłączenia do gniazda. Podstawowa instalacja nie wymaga elektryka jednak zatrudnieni do tego profesjonalisty jest zalecane.
Czy Wallbox może być również przenośną ładowarką?Standardowy Wallbox jest ładowarką stacjonarną, jego gabaryty przeważnie nie umożliwiają zabrania ze sobą w podróż. Istnieje jednak na rynku rozwiązanie – mobilna ładowarka o dużej mocy PocketBox od Green Wallbox pozwala na ładowanie samochodu z mocą do 16kW. Niewielkie wymiary oraz podręczna torba pozwolą zabrać ją ze sobą w każdą podróż, a wymienne adaptery umożliwiają ładowanie się z każdego popularnego gniazdka.