Pojazdy elektryczne wymagają uzupełniania energii w pokładowych akumulatorach. Niektóre hybrydy korzystają w tym celu z silników spalinowych. Większość samochodów na prąd trzeba jednak doładowywać stacjonarnie. Sprawdź, ile ładuje się elektryczne auto i jak przyśpieszyć ten proces?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak naładować elektryczny samochód?
- Od czego zależy czas ładowania elektrycznych aut?
- O ile Wallbox przyspiesza ładowanie auta?
Jeszcze do niedawna mogłeś wybierać wyłącznie poza rodzajem paliwa silnika spalinowego Twojego nowego samochodu. Współcześnie w grze są również alternatywne napędy takie, jak hybrydowy czy w pełni elektryczny. Szczególnie w tym ostatnim uzupełnianie “paliwa” istotnie różni się od klasycznego tankowania na benzynowej stacji. Poznaj szczegóły ładowania elektrycznych i hybrydowych aut.
Jak naładować elektryczny samochód?
Ładowanie samochodów elektrycznych ma na celu uzupełnienie energii w ich akumulatorach. Jest ona zużywana w trakcie jazdy i w praktyce zasięg pojazdu zależy od tego, jak dużo można jej zmagazynować. Wielkość akumulatorów ograniczają z kolei wymiary oraz koszty produkcji. Niezależnie od ich pojemności, warto wiedzieć, jak naładować elektryczny samochód?
W komplecie z pojazdem otrzymujemy zwykle przenośne ładowarki, które można podpiąć bezpośrednio do elektrycznego gniazdka np. w garażu. W ten sposób możesz w ciągu kilkunastu godzin doładować akumulatory względnie tanio. To świetne rozwiązanie, kiedy pokonujesz dziennie niewielkie dystanse, podczas których nie rozładowujesz akumulatorów do końca. Bowiem nawet średniej wielkości auta elektryczne do naładowania od 0 do 100% za pomocą fabrycznej ładowarki potrzebują kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin (np. pełny cykl ładowania Nissana Leaf trwa aż 21 godzin). Na szczęście można ten proces znacznie przyspieszyć za pomocą urządzenia Wallbox. Piszemy o nim w dalszej części artykułu.
Od czego zależy czas ładowania elektrycznych aut?
Pojemność akumulatorów oraz parametry pracy ładowarki mają największy wpływ na to, ile ładuje się elektryczne auto. Im większy akumulator, tym więcej ładunku można w nim zmagazynować. Zajmuje to jednak więcej czasu. Remedium okazuje się więc zwiększenie mocy ładowania.
Ładowarki prądu stałego (DC) dysponują mocami rzędu 150 kW i pozostają domeną zastosowań komercyjnych. Najmocniejsze ładowarki prądu przemiennego (AC) oferują moc do 22 kW, która pozwala naładować wspomnianego już Nissana Leaf w ciągu niespełna ośmiu godzin (idealnie aby naładować go w trakcie nocy). W porównaniu do 21 godzin ładowania przez zwyczajne gniazdko elektryczne to bardzo dobry wynik, prawda?
O ile Wallbox przyspiesza ładowanie auta?
Widzimy zatem, że ładowanie samochodu elektrycznego w domu ma sens praktycznie tylko z wykorzystaniem Wallboxa. Urządzenie występuje w kilku wersjach konfiguracyjnych. Najwydajniejsza (22 kW) powinna być przyłączona do instalacji trójfazowej, o czym warto wiedzieć już na etapie projektowania garażu czy podjazdu. Zawsze też można wykonać niezbędne modyfikacje, tym bardziej, że najmocniejszego Wallboxa warto podpiąć do odrębnego licznika. Dzięki temu można też rozliczać koszt ładowania elektrycznego auta w preferencyjnych taryfach.