Zainteresowanie samochodami elektrycznymi stale rośnie. Nic więc dziwnego, że rosną też oczekiwania i wymagania nowych kierowców względem infrastruktury ładowania i akcesoriów przeznaczonych do zasilania pojazdów w domu, pracy lub w trasie. Popularnym i sprawdzonym sposobem na naładowanie auta jest wallbox, czyli domowa stacja ładowania, która zapewnia wygodę i oszczędność.
W tym artykule skupimy się na istotnych aspektach montażu tego rodzaju urządzeń. Poznasz techniczne szczegóły, kroki montażowe i najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę decydując się na instalację ładowarki. Jeżeli rozważasz inwestycję w samochód elektryczny lub posiadasz już taki pojazd, ten artykuł jest dla Ciebie.
O czym pamiętać wybierając wallboxa?
Chociaż wydaje się to oczywiste, warto na samym początku podkreślić, że to wybór odpowiedniego wallboxa jest kluczową kwestią. Istnieje kilka aspektów, o których warto pamiętać podczas zakupu tego urządzenia. O czym mowa?
- Przed nabyciem wallboxa sprawdź, jaką maksymalną moc jest w stanie przyjąć ładowarka pokładowa Twojego pojazdu. Jeżeli kupisz stację ładowania o mocy 22kW, a wallbox obsłuży do 11kW, to siłą rzeczy nie przyspieszysz ładowania. Jednym z częściej zdarzających się problemów po zakupie jest właśnie nieodpowiednio dobrana moc stacji ładowania do samochodu lub instalacji.
- Upewnij się, jaka jest moc przyłączeniowa obiektu, w którym planujesz zamontować ładowarkę. W teorii, maksymalna moc ładowania wallboxa nie może być większa od mocy przyłączeniowej. Warto też wziąć pod uwagę pozostałe podłączone i pracujące urządzenia i sprzęty. Co zrobić jednak, gdy moc jest niewystarczająca? Ciekawą opcją może okazać się wykorzystanie Dynamicznego Zarządzania Mocą ładowania. Za sprawą zewnętrznego miernika jest możliwość dopasowania ustawień Wallboxa tak, aby zmniejszył moc gdy w domu - np. uruchomiliśmy czajnik lub płytę indukcyjną, a następnie zwiększył moc w momencie gdy będzie ona dostępna.
- Sprawdź, jaki rodzaj podłączenia występuje w obiekcie, w którym chcesz zainstalować ładowarkę: czy to instalacja jednofazowa (o napięciu 230V) czy trójfazowa (400V). Dodatkowe przyłącze można wykonać, więc warto o tym pomyśleć np. podczas projektowania garażu.
- Dowiedz się, jaka jest wytrzymałość bezpiecznika. To może być 16A, 32A lub 64A i uzależniona jest od mocy przyłącza. To z kolei określone jest w umowie z dostawcą energii. Co ważne, możesz złożyć wniosek o zwiększenie mocy – wystarczy skontaktować się z dostawcą i ustalić szczegóły. Pamiętaj też, aby sprawdzić zarówno zabezpieczenie główne instalacji, jak i bezpieczniki, pod które podłączona będzie stacja ładowania oraz przekrój kabli.
- Sprawdź typ gniazda w swoim samochodzie. W Europie standardem jest złącze Type 2 jednakże można spotkać się z pojazdami z innymi złączami - wtedy możemy wykorzystać adapter.
To podstawowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas montażu ładowarki. Sprawdźmy więc, jak przeprowadzić instalację w różnych miejscach.
Montaż wallboxa w garażu
Posiadanie prywatnej stacji ładowania typu wallbox to ogromna wygoda, oszczędność i ułatwienie codziennego korzystania z samochodu elektrycznego lub hybrydy. To świetne rozwiązanie dla właścicieli domów wolnostojących lub mieszkańców domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i każdej innej, w której występuje możliwość podłączenia takiego urządzenia w prywatnym garażu lub przy przypisanym miejscu parkingowym.
Jak więc wygląda instalacja wallboxa w prywatnym garażu?
Krok 1: Upewnij się, że w miejscu montażu jest źródło zasilania o mocy, która obsłuży wybrany wallbox. Najlepiej jest skonsultować się z doświadczonym elektrykiem, który oceni stan instalacji i podpowie, co warto zrobić przed montażem. Możesz także zlecić instalację stacji ładowania wraz z jej zakupem.
Krok 2: Wybierz odpowiednie miejsce montażu. Takie, które nie sprawi po prostu problemów podczas podłączania do ładowania - stację ładowania możesz zamontować bezpośrednio na ścianie lub wykorzystać słupek montażowy.
Krok 3: Montaż wybranego wallboxa. Pamiętaj, aby podążać za wskazówkami zawartymi w instrukcji montażu od producenta. Upewnij się także, że przewody elektryczne są prawidłowo podłączone.
Krok 4: Podłączenie ładowarki do sieci. Jeżeli wallbox został poprawnie zamontowany, kolejnym krokiem jest podłączenie go do prądu. Zwykle potrzebny jest dodatkowy obwód elektryczny, dlatego warto powierzyć to zadanie elektrykowi, który przeprowadzi instalację i ochroni urządzenie oraz sieć przed przeciążeniami i przepięciami.
Krok 5: Uruchomienie wallboxa. Przed pierwszym ładowaniem samochodu warto sprawdzić, czy wszystko przebiegło prawidłowo i czy wallbox dostarcza oczekiwaną moc ładowania. Jeżeli urządzenie zdało pierwszy egzamin, można w pełni korzystać z jego możliwości.
Wallbox w bloku - co trzeba wiedzieć przed instalacją?
Pierwszym krokiem ku instalacji własnej stacji ładowania w garażu podziemnym w bloku, jest uzyskanie zgody zarządcy budynku. Zarządca powinien dostarczyć informacji o wymaganiach technicznych oraz przeprowadzić lokalną wizję. Może także zlecić wykonanie ekspertyzy w celu sprawdzenia czy stacja ładowania może zostać zainstalowana. Jeżeli wyrazi zgodę, dopiero wtedy możemy przystąpić do instalowania stacji ładowania.
W przypadku montażu wallboxa w garażu w bloku, konieczne będzie podjęcie współpracy z projektantem i wykonawcą, który może – lecz nie musi – być wskazany przez administrację. W trakcie projektowania obliczona powinna być moc przyłączeniowa WLZ (wewnętrznej linii zasilającej). Jeżeli okaże się, że zużycie energii w budynku jest równe lub większe mocy przyłącza, należy zgłosić się do dostawcy energii z prośbą o zwiększenie mocy przyłączeniowej. To dodatkowe koszty, które ponosi osoba montująca wallboxa.
Firmowa stacja ładowania
Flota samochodowa złożona z aut elektrycznych to dobra inwestycja. Koszty operacyjne związane z nabyciem samochodu elektrycznego do floty mogą być znacznie niższe niż przy zakupie auta spalinowego. Dużą korzyścią będzie instalacja prywatnej stacji ładowania na terenie firmowego parkingu. System ładowania samochodu można ustalić w wewnętrznych strukturach firmy tak, aby każdy przedstawiciel handlowy lub inna osoba podróżująca, zawsze miała dostęp do wolnej stacji ładowania. Istnieją też systemy, dzięki którym goście, partnerzy biznesowi odwiedzający siedzibę, będą mogli nieodpłatnie naładować elektryka w trakcie spotkania – np. wydawanie kart NFC z czasowym dostępem do ładowarki. Niska awaryjność samochodów elektrycznych i bardzo duży komfort jazdy sprawiają, że firmy chętniej przechodzą na auta zasilane prądem i traktują to jako inwestycję na lata.
Instalacja firmowej ładowarki przebiegnie identycznie jak w dwóch pozostałych przykładach – oczywiście w zależności od miejsca, w którym znajduje się siedziba. W przypadku firm warto rozważyć montaż wallboxa np. na parkingu przed budynkiem. Tutaj z pomocą przyjdzie słupek montażowy, na którym można zainstalować stację praktycznie w dowolnym, wybranym miejscu.
Montaż własnej stacji ładowania nie jest jeszcze opcją dla wszystkich. Z największym problemem muszą mierzyć się mieszkańcy bloków, które nie posiadają indywidualnych miejsc postojowych . W przypadku osób, które zamieszkują lokale starego budownictwa, pozostaje po prostu zasilanie samochodu w dostępnych publicznych stacjach ładowania. Jeżeli jednak posiadasz możliwość instalacji własnego wallboxa, to z pewnością warto to przemyśleć i potraktować jako świetną inwestycję na kolejne lata.