[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1619725317747{padding-top: 75px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]
Ile ładuje się samochód elektryczny:
[/vc_column_text][vc_single_image image=”3211″ img_size=”medium” alignment=”center” css=”.vc_custom_1601983943021{margin-top: -30px !important;margin-bottom: -30px !important;padding-top: 0px !important;padding-left: 13px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row full_height=”yes” equal_height=”yes” css=”.vc_custom_1601983975748{margin-top: 0px !important;padding-bottom: 100px !important;}”][vc_column width=”2/5″ css=”.vc_custom_1602068667006{padding-top: 30px !important;}” offset=”vc_col-xs-12″][vc_column_text]
Czas ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy typu plug-in jest zależny od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
- Pojemność baterii
- Wydajność instalacji elektrycznej
- Rodzaj i moc ładowarki
- Maksymalna możliwa prędkość ładowania zależna od samochodu
Aby sprawdzić jak długo ładuje się samochód elektryczny stworzyliśmy prosty kalkulator, z którego możesz skorzystać. Obliczysz ile czasu ładuje się samochód elektryczny przy użyciu Wallboxa w zależności od konkretnej mocy.
Pamiętaj, że ostateczny czas ładowania samochodu elektrycznego będzie zależał od wielu czynników jak: maksymalna moc przyłącza, temperatura otoczenia, obsługiwana moc maksymalna pojazdu.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”2/5″ offset=”vc_col-xs-12″][vc_column_text]
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/5″ css=”.vc_custom_1602068715002{padding-top: 100px !important;}” offset=”vc_col-xs-12″][vc_btn title=”Kup teraz” color=”green” size=”lg” align=”center” i_align=”right” i_icon_fontawesome=”fas fa-shopping-cart” css_animation=”slideInUp” add_icon=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fgreenwallbox.pl%2Fprodukt%2Fgreen-wallbox|title:Kup%20teraz||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Zastanawiasz się, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego w domu? Już nie musisz się tym dłużej przejmować. Kalkulator obliczy to za Ciebie!
Ładując swój samochód elektryczny pewnie często zastanawiasz się, ile czasu będziesz musiał poświęcić na postój podczas skrupulatnie zaplanowanej podróży. Jeśli korzystasz w domu z Wallboxa, planujesz codzienne obowiązki tak, aby dojechać do domu jeszcze przed rozładowaniem akumulatora i poświęcić czas na jego kolejne zasilenie. Dlatego zarówno posiadacze elektryków, jak i kierowcy, którzy dopiero chcą taki samochód zakupić, zastanawiają się: w ile naładuje się samochód elektryczny?
O kalkulatorze
Kalkulator obejmuje dokładnie 70 modeli samochodów elektrycznych. Możesz sprawdzić, ile trwa ładowanie Tesli, jak długo zajmie Ci naładowanie akumulatorów Nissana Leaf oraz ile czasu potrzebujesz na zasilenie licznych modeli BMW, Audi, Mercedes oraz wiele, wiele więcej. Jednym słowem – na pewno znajdziesz na tej liście swój samochód. Sprawdź!
Kalkulator oblicza czas ładowania dla ładowarek dysponujących mocą kolejno:
- 3,6 kW
- 7,2 kW
- 11 kW
- 22 kW
Co musisz wiedzieć?
Czas ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy typu plug-in jest zależny od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
Pojemność baterii
Większość baterii w samochodach elektrycznych to akumulatory litowo-jonowe, których pojemność rozciąga się od około 20 kWh do powyżej 100 kWh.
Najważniejszym aspektem takiego akumulatora jest fakt, że nie musimy go “formować”. Co to znaczy? Nie musimy ładować baterii do 100 proc. i rozładowywać do zera. Należy postępować odwrotnie – najlepiej, gdy będziemy podłączać je do ładowania na poziomie od 40% do 75% swojej pojemności.
Wiele elektryków wyposażonych jest w specjalne alerty w komputerze pokładowym, które pozwalają na wstrzymanie ładowania w momencie osiągnięcia np. 85 proc. pojemności, aby nieco wydłużyć żywotność baterii.
Wydajność instalacji elektrycznej
Pewne jest, że ładowanie akumulatorów Twojego samochodu elektrycznego za pośrednictwem domowej instalacji jest o wiele bardziej opłacalne niż publiczne ładowarki.
Popularna taryfa dla gospodarstw domowych G11 to koszt 60 groszy za 1 kWh. W takim przypadku naładowanie ⅔ baterii do kosztować będzie około 20 zł, ale jest jeden haczyk – może to potrwać nawet kilkanaście godzin.
Biorąc pod uwagę taryfy nocne oraz weekendowe (kolejno G12 oraz G12w) cennik trochę się zmienia. Cena za 1 kWh w godzinach od 22 do 6 rano, między 13 a 15 oraz w weekendy wynosi około pół złotówki.
Jeśli chcesz wykorzystać oszczędność i możliwości samochodów elektrycznych do maksimum, warto wykorzystać również ładowarkę naścienną Wallbox i połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną. Ekologicznie, tanio i przede wszystkim wygodnie, we własnym domu.
Rodzaj i moc ładowarki
Do dyspozycji mamy ładowarki AC, które ładują akumulatory prądem zmiennym i są zdecydowanie wolniejsze niż te, które zasilane są prądem stałym. Wykorzystują one napięcie 230V (jednofazowe – takie, które mamy w gniazdkach domowych) lub napięcie 400V (trójfazowe). Moc ładowania przy takim napięciu wynosi do kilkunastu kW. Na rynku znajdziesz jednak Wallboxy, które mogą oddawać moc nawet do 22kW i ładować większym natężeniem (32A). Taka moc pozwala na całkiem sprawne ładowanie pojazdu elektrycznego, które, zależnie od samochodu, wynosi od 2 do 5 godzin. Koszt WallBoxa 22 kW to około 6-7 tysięcy złotych.
Ładowarki DC to wyższa szkoła jazdy. Ładują one prądem stałym i są znacznie szybsze od ładowarek AC. Wykorzystują prąd zmienny i przekształcają go na prąd stały. Pracują również na większym napięciu (nawet do 800V) i natężeniu dochodzącemu prawie 500A. Ładują mocą 50-350 kW.
Ładowarki DC umożliwiają naprawdę szybkie ładowanie baterii w samochodzie. W zależności od pojazdu i urządzenia ładowanie z ładowarką DC powinno zająć od 15 minut do 2 godzin. Koszt takiego sprzętu wynosi między 40 tysięcy a 200 tysięcy złotych.
Maksymalna możliwa prędkość ładowania zależna od samochodu
Nie musisz już dłużej obliczać samodzielnie, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego. Kilka płynnych ruchów myszką i voilla. Wybierasz model samochodu, a wyniki pojawiają się na ekranie.
Wybierz model samochodu, który Cię interesuje, a kalkulator obliczy dla Ciebie w minutach, ile potrzebujesz czasu na ładowanie swojego samochodu.
Jeśli aktualnie jesteś w trasie lub dopiero ją planujesz, warto zapisać sobie tę stronę lub dodać ją do zakładek w Twoim smartfonie, bądź w przeglądarce. Życie kierowcy pisze różne scenariusze i warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Przez chwilowe niedopatrzenie możesz akurat potrzebować sprawdzić, czy nie przydałoby się naładować samochodu na trasie. Dzięki temu kalkulatorowi, idealnie zaplanujesz swój dzień i dowiesz się, jak długo ładuje się samochód elektryczny, żeby nic nie stanęło na drodze Tobie i akumulatorom Twojego elektryka.
Przejdź na górę strony i zapoznaj się z kalkulatorem, który pomoże Ci obliczyć niezbędne parametry ładowania Twojego auta. Sprawdzone? Świetnie, teraz już wiesz, ile czasu ładuje się samochód elektryczny. W drogę!
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]